Izložba „Terakotne ikone“ – Viničko Kale, koja je u Kuslevovoj kući otvorena 16. aprila ove godine, na inicijativu njenog autora, Dragana Radovića, prikazana je 29. maja, u prilagođenom obliku, za osobe sa oštećenim vidom. Izložba je realizovana u saradnji sa institucijom „Lokalni istorijski i arheološki muzej“ iz Vinice a autori izložbe su Julijana Ivanova i Blagica Stojanova.
Izložba se sastoji od replika terakotnih ikona iz V vijeka, pronađenih u utvrđenom gradu na današnjem lokalitetu Viničko Кale (Sjeverna Makedonija, negdašnja rimska provincija Macedonia Secunda), unikatnog ranohrišćanskog sadržaja, sa tematikom iz Starog i Novog zavjeta.
Pod prilagođavanjem izložbe, ovdje podrazumijevamo štampanje propratnog i eksplanatornog materijala na Brajevom pismu, ostvareno u saradnji sa JU „Biblioteka za slijepe Crne Gore“. Same ikone, odnosno njihove replike, radi svoje taktilne prirode, bile su pristupačne i veoma interesantne posjetiocima sa oštećenim vidom, te im nije bilo potrebno dodatno prilagođavanje, u smislu pristupačnosti. Posjetioci su, zahvaljujući predanom radu autora, kustosa Dragana Radovića, i vodiča Milice Radunović, imali priliku, ne samo da pod prstima osjete dio ranog hrišćanstva, već da pročitaju, i čuju, iscrpne opise svake pojedine prikazane ikone, te da razumiju kontekst u kome su one nastale. Ikone su ležale, položene licem na gore, jedna kraj druge poređane, na stolu koji se protezao duž jednog zida izložbenog prostora.
Pred svakom je, na isti način postavljen, stajao štampani materijal sa dodatnim pojašnjenjima, veoma dug i iscrpan, koji se, radi specifičnosti Brajevog pisma, katkad protezao i na dva, dvostrano štampana, lista hartije. Valja napomenuti da u štampanom materijalu nije bilo grešaka, te da je svaki ovakav natpis postavljen upravo pred replikom one ikone kojoj je i pripadao. Ovo su primijetili mnogi od posjetilaca, te su se, u toku same izložbe, mogli čuti pohvalni komentari na račun visokog profesionalizma kustosa, vodiča i autora, profesionalizma na koji, nažalost, osobe sa invaliditetom ne nailaze često. Na posjetioce je dubok utisak ostavio i visok kvalitet samih replika, koje su izrađene u viničkom muzeju.
Izložbi su prisustvovali Goran Šćepanović, predsjednik Savjeta za pitanja lica sa invaliditetom Skupštine Glavnog grada Podgorice, Čedo Lazić, predsjednik Organizacije slijepih za Podgoricu, Danilovgrad i Kolašin, te Anđela Miličić i Rajko Jadžić ispred nevladine organizacije “Ekvivalent”. Ostatak posjetilaca sastojao se upravo iz članova Organizacije slijepih za Podgoricu, Danilovgrad i Kolašin, koji su bili različitog uzrasta, pola i starosne dobi, što ovu inicijativu čini još značajnijom, i još opravdanijom, jer nedvosmisleno ukazuje na to da je kultura nešto univerzalno, nešto na šta svi imamo pravo i, ekonomskim jezikom rečeno, čiji konzumenti svi hoćemo, i želimo da budemo.
Važno je još jednom naglasiti, da je inicijativa potekla od g. Radovića i JU „Muzeji i galerije Podgorice“, a ne, kako to obično biva, od neke organizacije koja se bavi osobama sa invaliditetom. Ovim hvale vrijednim poduhvatom, JU „Muzeji i galerije Podgorice“, još jednom je pokazala svoju senzibilisanost, i želju da bude svima pristupačna, inkluzivna ustanova, u pravom smislu te riječi.
Dodatnu vjeru u ovaj zaključak uliva činjenica, da se ne radi o usamljenoj inicijativi, jer slične je prilagođene izložbe ova ustanova već organizovala. Stoga ovaj kratki članak nećemo završiti onom, već izanđalom, standardnom rečenicom, u kojoj izražavamo nadu da će ovakvih događaja biti još više u budućnosti, jer u takvu budućnost već sada čvrsto vjerujemo.
Preuzeto sa Pres portala, autor teksta: Nikola P. Zekić
Fotografije: Muzeji i Galerije Podgorice
(Nikola P. Zekić – diplomirani etnomuzikolog i magistrant na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Rođen je 22. 08.1995. u Beranama. Osnovnu školu završio je u Resursnom centru za djecu i mlade Podgorica, a uporedo sa tim je pohađao i nižu muzičku školu “Vasa Pavić”, gdje je završio srednju školu na teoretskom smjeru. Bio je đak generacije i nosilac diplome “Luča”)