Platforma “U pravo vrijeme” radiće na osvješćivanju javnosti o problemima s kojima se suočavaju žene u Crnoj Gori, sa fokusom na promociji jednakosti i ravnopravnosti, što će stvoriti okruženje u kojem će se više pažnje posvetiti problemima diskriminacije žena i podržati njihovo aktivno uključivanje i napredovanje u društvu.
Iz organizacija koje su dio platforme „U pravo vrijeme“ je saopšteno da pored čestitki koje se upućuju povodom Međunarodnog dana žena, danas se dodatno skreće pažnja na izazove sa kojima se suočavaju žene u Crnoj Gori.
“Neprevaziđeni patrijahalni sistem društvenog funkcionisanja koji nameće “tradicionalistički” pristup rodnim ulogama, umjesto da se edukacijom u svojoj toksičnosti smanji, svoj zamah dobija tokom posljednje decenije. Ovaj sistem prozivodi visoke stepene otvorene i prikrivene nejednakosti, diskriminacije i marginalizacije – suprotno od onoga što i ženama i muškarcima garantuje domaće zakonodavstvo, važeće strategije i međunarodne konvencije”, saopšteno je iz organizcaija koje su dio platforme „U pravo vrijeme“.
Smatraju da nedostatak adekvatnih politika usmjerenih ka unapređenju položaja žena predstavlja značajnu prepreku, a da iako su doneseni zakoni koji garantuju rodnu ravnopravnost, njihova implementacija često izostaje ili nije dovoljno efikasna.
“Ova situacija doprinosi održavanju postojećih nejednakosti i ograničava mogućnosti žena za napredak u različitim sferama društva. Pored toga, prisutan je trend sistematskog smanjenja prostora za žene u javnom, političkom i ekonomskom životu. Ovo se posebno odražava kroz ograničavanje pristupa žena visokim pozicijama u državnoj upravi, ekonomiji i politici. Takvi ograničeni prostori dodatno otežavaju ostvarivanje punih potencijala žena i doprinose održavanju statusa quo”, kazali su iz nevladinih organizacija.
Jedan od ključnih izazova je, kako je saopšteno, i prisutnost patrijarhalnog narativa koji teži da žene vrate u “tradicionalne” uloge i stereotipe, a taj narativ se često koristi kao sredstvo kontrole i ograničavanja sloboda žena, čime se održava postojeća rodna nejednakost i otežava proces emancipacije.
“Ženska prava često su prva na udaru u situacijama političke nestabilnosti ili autoritarnih režima. Ovo dodatno osnažuje patrijarhalne strukture i produbljuje rodne nejednakosti, otežavajući ostvarivanje pravednog društva za sve. Upravo ta prisutnost toksičnog patrijarhata, primarno u porodici, zatim na društvenim mrežama, ali u državnim institucijama i ostalim društvenim sferama dodatno otežava položaj žena. Ovakva društvena atmosfera stvara neprijateljsko okruženje za žene, čime se otežava njihovo uključivanje i napredovanje u različitim aspektima društvenog života”, ocijenile su organizacije ispred platforme „U pravo vrijeme“.
Istakli su da je opšta javnost stava da su žene više podložne diskriminaciji od muškaraca, što je pokazalo istraživanje Juventasa iz decembra 2023. godine, dok su brojna druga istraživanja pokazala da su žene sa jedne strane puno više opterećene kućnim obavezama, brizi o djeci i starijima nego muškarci, a u isto vrijeme izloženije nasilju svake vrste u partnerskim odnosima, kao i diskriminaciji na poslu i preprekama za napredovanje.
“Platforma “U Pravo Vrijeme” će djelovati na rješavanju problema diskriminacije, posebno rodne i polne diskriminacije, pružajući podršku nevladinim organizacijama koje se bave ovim pitanjima. Kroz aktivnosti platforme, poput organizacije sastanaka s donosiocima odluka i praćenja aktuelnih situacija u oblasti ljudskih prava, fokus će biti na promociji jednakih prava i ravnopravnosti žena”, navodi se u saopštenju.
Kroz zagovaračke aktivnosti, platforma će, kako je navedeno, raditi na osvješćivanju javnosti o problemima s kojima se suočavaju žene u Crnoj Gori, uključujući prisutnost patrijarhalnih narativa što će stvoriti okruženje u kojem će se više pažnje posvetiti problemima diskriminacije žena i podržati njihovo aktivno uključivanje i napredovanje u društvu.
Nosioci projekta “U parvo vrijeme” su Juventas, Help Montenegro, Queer Montenegro, Centar za monitoring i istraživanje (CEMI), a dio istoimene platforme su i Neformalna grupa Svemir, Udruženje za podršku Romai Egipćana, Bunt scena, Mreža za evropske politike MASTER, Pravni centar, NVU Invictus, Inicijativa mladih s invaliditetom Boke, SOS Bijelo Polje, Social Justice Nikšić, NVO Teorema, NVO Ekvivalent, NVO Oaza, Sjeverna zemlja, Alfa centar, HEP Montenegro.
Izvor: PR Centar